Piano Composition Competition

Winners 2014

Elementary – International (5 – 10)

Name Composition Prize
Jonathan Hartanto The Waddling Penguins First Degree
Xun Zhao Rain First Degree
Aadhitya Raam Ashok Stronger Than the Storm Second Degree
Myrsini Kagarlis Christina’s Waltz Second Degree
Anthony Tan Piano Etude in A Minor Third Degree
Arav Karighattam Color Fourth Degree
Alyssa Huang Switzerland Impression Honorable Mention
Myrsini Kagarlis The Rain Honorable Mention
Myrsini Kagarlis The Dream Honorable Mention
Myrsini Kagarlis Voyage Honorable Mention

Elementary – National (5 – 10)

Name Composition Prize
Jonathan Hartanto The Waddling Penguins First Degree
Aadhitya Raam Ashok Stronger Than the Storm Second Degree
Alyssa Huang Switzerland Impression Third Degree
Michelle Zhu Beautiful Life Third Degree
Parth Asawa Capture of the Flash Fourth Degree
Arav Karighattam Color Fourth Degree
Albert Wang Morning in the Forest Fourth Degree
Valentina Jacobson Themes of a Fairy Tale Honorable Mention
Amaar Rashid Magic Picnic Honorable Mention

Junior – International (11 – 14)

Name Composition Prize
Calvin Lu Marche Capriccio First Degree
Haozheng Zhu The Mountain First Degree
Huang Bo Light Lingers in the Prism Second Degree
Chi Bing Liu Love in the Stormy Night Second Degree
Yuanning Gao Spirits in the Fog Third Degree
Zhao Saiwen Autumnal Rains Third Degree
Andrew Liu Summer Sensation Fourth Degree
Angelina Romano Royal Procession Fourth Degree
Heidi Chu Up, Up, Up! Honorable Mention
William Hu Waltz Honorable Mention
Kedhar Narayan Rivers n’ Rapids Honorable Mention
Zhao Saiwen Swirling in Dance Honorable Mention
Kevin Su Fantasy in F# Minor Honorable Mention

Junior – National (11 – 14)

Name Composition Prize
Katie Hudek Journeys First Degree
Tyler Bouque Three Interpretive Dances Second Degree
Nishanth Krishnan Memories Second Degree
Kevin Su Fantasy in F# Minor Third Degree
Heidi Chu Up, Up, Up! Fourth Degree
Angelina Romano Royal Procession Fourth Degree
Viviane Liao Voyage Honorable Mention
Mehaa Shah Passage Through Baroque Honorable Mention
Charles Tian Bylinna (The Old Tale) Honorable Mention

Senior – International (15 – 18)

Name Composition Prize
Veljko Nenadic Danube Rhapsody First Degree
Yan Yue Lu-Ho Tune First Degree
He Mingwei The Steed of Legend Second Degree
Ming Yang Qiu Nebula Second Degree
Chang Qi Misty Ocean Waves Third Degree
Austin Wang Autumn Third Degree
Hugo Miranda Dancing Flowers Fourth Degree
Siqi Tan Motivated by Pure Sereneness Fourth Degree
Roshan Benefo Whim Honorable Mention
Amelia Cao New Life–Hope in the Debris Honorable Mention

Senior – National (15 – 18)

Name Composition Prize
Amelia Cao New Life–Hope in the Debris First Degree
Roshan Benefo Whim Second Degree
Kelvin Liao Song Without Words Third Degree

Young Artist – International (19 – 26)

Name Composition Prize
Shang Lu The Evening of Ding Xiang Lake First Degree
DeLong Wang General’s Intonation Second Degree
Jorge Garabito Vals A La Danza De La Muerte Third Degree
Peter Dayton III From Sombre Lands Fourth Degree
Daniel Ang Klavierstück I: Energetic Fixations Honorable Mention

Young Artist – National (19 – 26)

Name Composition Prize
Peter Dayton III From Sombre Lands First Degree
Nikolai Valov Sonatina Concertante Second Degree
Daniel Ang Klavierstück I: Energetic Fixations Third Degree
Michael Sheng Diabolic Rhapsody Fourth Degree
Lyubov Alvei Passge to Vienna: Golden Key Festival Special Prize